Přihlášení

 

Kontaktujte nás

Sjednat půjčku, prodej, nákup... Kontaktujte nás

 

Nákupní košík

Počet položek: 0
Celkem: 0.00,- Kč

 

Nejprodávanější

Nejžádanější zboží - Elektro, knihy, oleje, auta, reality

Provozní služby

Správa a údržba majetku, provoz areálu Na Hvězdě prosinec 2018 ...>>více<<

Cena 10 000,-

Organizační služby

Sportovní činnost, organizace soutěží, organizace turnajů, trenérská činnost, správa internetových stránek prosinec 2018. ...>>více<<

Cena 10 000,-

Pronájem osobního vozidla - malé, MPV malé

Nejlevnější pronájem osobního vozidla ...>>více<<

Cena 650,-

 

Titulní stránka / O společnosti / Novinky

Aktuality, novinky, blog

Detail: Čeští podnikatelé podceňují pojištění odpovědnosti, může to pro ně (29.04.2016)

Zatímco živelní škody si pojistí tři ze čtyř českých podnikatelů, rizika spojená s odpovědností za způsobené škody a s přerušením provozu při neočekávané události mnozí dost podceňují. Pojištění odpovědnosti má totiž sjednáno jen zhruba každý druhý, a přerušení provozu pak necelá polovina procenta z nich.Navíc z těch podnikatelů, kteří mají odpovědnost sjednanou, se třetina pojistila pouze na jeden milión korun. Vyplývá to z nedávného průzkumu pojišťovny Kooperativa mezi zhruba 5400 malými a středními podnikateli.

„Mnoho podnikatelů má pojištění stejné jako před 15 lety, byť jejich byznys i majetky se zcela změnily," poznamenal mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Odpovědnost alespoň ve výši 10 miliónů
Současně se ovšem mění i legislativa. Přestože je nový občanský zákoník v platnosti již téměř dva roky, oblast týkající se odpovědnosti stále mnoho podnikatelů podceňuje také podle mluvčí České podnikatelské pojišťovny Renaty Čapkové.

Průměrná i maximální výše odškodnění strmě stoupá, a to nejen u škod na majetku, ale především u újmy na zdraví. Mnoho klientů tyto skutečnosti podceňuje a sjednávají si limity v rozmezí 1 až 5 miliónů korun, což je však mnohdy nedostatečné. I pro ty nejmenší firmy doporučujeme limit minimálně ve výši 10 miliónů, ale v závislosti na vykonávané činnosti to může být i mnohonásobně více," uvedla Čapková.

Případná škoda, kterou podnikatel může jiné osobě či firmě způsobit, totiž může být pro něj v některých případech i likvidační. Stejně tak vynucené přerušení provozu, neboť i v takovém případě musí dál hradit stálé poplatky za energie, případně platit leasingy apod.

Tříměsíční výpadek stál truhláře 650 tisíc
Přerušení provozu má však podle průzkumu Kooperativy pojištěno pouze necelé půlprocento z oslovených podnikatelů.

„Nedávno jsme řešili požár lakovny v truhlářské výrobě. V pronajaté budově byly poškozeny zásoby a movité věci, navíc i střecha. Stroje na leasing a budova byly pojištěné, vlastní stroje majitele nikoliv," poukázal na jeden z případů podcenění rizik Káňa.

„Bohužel pojištěny nebyly zásoby materiálu ani přerušení provozu. Škoda na budově byla vyplacena, avšak z důvodu nedostatečně nastavené pojistné smlouvy klient přišel o zhruba 1,4 miliónu Kč za zásoby a stroje. Následně o dalších 650 tisíc Kč přišel v důsledku tříměsíčního přerušení provozu, než se mu podařilo obnovit výrobu v jiném pronajatém objektu," dodal.

Podnikatelé by si podle expertů měli přizpůsobovat pojistky aktuálním potřebám firmy. „Tímto krokem se do budoucna předejde mnoha nepříjemným situacím," doplnil ředitel úseku pojištění majetku a odpovědnosti Kooperativy Radek Starosta.

 

zdroj Novinky.cz

 

 

 

>> Zpět do historie novinek <<